overlay

‘Pandemik İnfluenza İl Hazırlık Planı Komite Toplantısı’ Yapıldı

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Tüberküloz ve Aşı Programlama birimi koordinasyonunda yapılan “Pandemik İnfluenza İl Hazırlık Planı Komite Toplantısı” 19 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşti.

İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Kılıç’ın başkanlığında yapılan toplantıya, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan, Başkan Yardımcıları Dr. Rabiye Ulutabanca, Uzm. Dr. Mustafa Karaağaç, Hacı Bedir, ilimizde bulunan kurum ve kuruluş temsilcileri katılım sağladılar.

Açılış konuşmasında bu tür salgın durumlarında kurumlar arası koordinasyonun önemine vurgu yapan Kılıç, Pandemik İnfluenza hakkında da bilgiler verdi. Kılıç; “Özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden influenzanın (grip) zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara neden olmakta. Zaman zaman da küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara da yol açabilmektedir. Burada bu tür pandemik durumları en sakin ve en az zafiyetle nasıl atlatılabiliriz onu konuşacağız. Bunun içinde kurumların bu tür durumlarda ortak çalışarak ayni dili konuşabilmesi çok önemli. Çalışma bütünlüğü içerisinde alınması gereken tedbirleri önceden belirleyerek her duruma hazır olacağız” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından Bulaşıcı Hastalıklar Tüberküloz ve Aşı Programlama Birim Uzmanı Dr. Serpil Uğurlu ve Biyolog Ali Durmaz hazırladıkları slayt eşliğinde İnfluenza (Grip), Pandemi, Kayseri İçin Pandemi Senaryosu, Pandemi Planı Hazırlanırken Unutulmaması Gerekenler, Pandemi Faaliyet Planının Hazırlanma Esasları, Kurumlar ve Toplu Yaşam Alanları Kontrol Tabloları gibi bir çok konu hakkında katılımcıları bilgilendirdiler.

  • DSC_0342.JPG
  • DSC_0346.JPG
  • DSC_0354.JPG
  • DSC_0349.JPG
  • DSC_0338.JPG