overlay

Yılanlı Dağı’nda Mahsur Kalan Genç 6,5 Saat Süren Çalışma Sonrası Kurtarıldı


Afet veya olağan dışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa sürede imkân ve kabiliyetlerini kullanarak uygun yöntemlerle medikal müdahale etmek ve kurtarmak üzere kurulan UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) ekipleri 20 yaşındaki Ahmed NAİF’in imdadına yetiştiler.

Yılanlı Dağına tırmanan ve kar nedeni ile zirvede mahsur kalındığı ihbarını alan UMKE ve 112 ekipleri sağlanan hızlı koordinasyon ile zamanla yarıştı. Acil olarak göreve çağrılan izinli UMKE ekibi 112 ekibinden vaka hakkında gerekli brifingi aldıktan sonra AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı)’nın olay yeri yönetiminde gerçekleştirilen kurtarma operasyonuna dahil oldular.

Emniyet ve AFAD ekiplerinin koordinatı belirlenmesinin ardından önden çıkan 6 kişilik AFAD ekibine destek ve vakaya müdahale etmek için 4 kişilik UMKE timi sarp arazide tırmanışa geçti. Yaklaşık 1 saat süren tırmanış sonrası NAİF’e ulaşıldı. UMKE ekibi tarafından ilk muayenesini olay yerinde yapılan NAİF’e gereken tedaviyi uygulanarak aşağı indirme çalışmaları başlatıldı. Yaklaşık 3 saat süren inişte sırasında sarp arazide uygulanan itfaiyeci tekniği ile bir bölüm indirildikleri NAİF’i daha sonra sırt tahtasına sabitleyerek taşıyan UMKE ve AFAD ekibimiz toplamda 6,5 saat süren çalışmanın ardından NAİF 112 ekiplerine teslim ettiler. 112 ekipleri tarafından Kayseri Şehir Hastanesine sevk edilen NAİF’in genel sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

  • 34.jpg
  • 2.jpeg
  • 3.jpg
  • WhatsApp Image 2019-01-25 at 18.15.23.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-01-25 at 18.15.28.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-01-25 at 18.15.27.jpeg