T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü

Yaz Aylarında İshal Vakalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler ​

Güncelleme Tarihi: 19/08/2019

Bunaltıcı sıcaklar ile birlikte artan su tüketiminde dikkat edilmeyen bazı faktörler insan sağlığını tehdit eden salgın hastalıkları beraberinde getirebiliyor. Toplum sağlığının korunması ve özellikle ishal başta olmak üzere salgın hastalıkların yaşanmaması içinde İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı ekiplerde düzenli aralıklarla tüm şehir şebeke sularını ve ambalajlı suları kontrol ederek, su analizleri yapmakta. Ekiplerimiz gereken denetimleri yaparken halkımız tarafından alınması gereken tedbirler ve dikkat edilmesi gereken hususlarda aşağıda belirtilmektedir.

1-Su dağıtım şebekesi aracılığı ile tüketime sunulan içme-kullanma sularının kalitesine ilişkin kontroller Bakanlığımızca İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında düzenli olarak yapılmaktadır. Kaynağı bilinen ve kontrolü yapılan musluk suyunun tüketilmesi güvenlidir.

2-Kişisel temizlik ve el temizliğinin yapılmaması dışkı-ağız yolu ile yayılan hastalıkların özellikle ishallerin artmasına neden olur. Su kesintilerinde ishalli bir hastalığa yakalanıldığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Özellikle yaşlılar ve çocuklar hassas gruplardır. Bulaşıklar içme suyu niteliğindeki sular ile yıkanmalıdır. Tuvaletler 5 su bardağı suya iki bardak çamaşır suyu katılarak hazırlanan suyla temizlenmelidir.

3-Bina ve konutlarda kullanılan su depoları belirli periyotlarda (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde altı ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

4-Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon vb. kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir. “İçilmez” yazısı bulunan çeşmelerin suları asla içilmemelidir.

5-Evlerde ihtiyaç fazlası su depolanmamalıdır. Depolanan veya saklanan sular ağzı kapalı temiz kaplarda ve güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Sular gelse bile öncelikle depolanmış sular tüketilmeli, geniş kapaklı musluklu bidonlar tercih edilmeli, temizliği sürekli kontrol edilmelidir.

6-Kesinti yaşanması veya temiz suya erişimin mümkün olmaması durumlarında, kesinti sonrasında şebeke suyu içme amaçlı olarak kullanılacak ise su berraklaşıncaya kadar akıtılmalı ve tercihen 1-2 dakika kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır.

7-Su kesintisi sonrasında ve salgın durumlarında çiğ tüketilen her türlü sebze ve meyve yıkandıktan sonra % 1 lik klor solüsyonundan bir litre suya 20-30 damla damlatılarak 30 dakika bekletilmelidir. (% 1 lik klor solüsyonu 1 bardak çamaşır suyunun üzerine 9 bardak normal su konularak kolayca hazırlanır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan çamaşır suyu herhangi bir katkı maddesi içermemeli ve % 10 aktif klor “ sodyum hipoklorit” içermelidir. Konuyla ilgili güçlüklerde en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bilgi alınmalıdır.)

8-Ambalajlı su (pet, bardak, cam şişe ve damacana) kullanılacaksa Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olmasına dikkat edilmelidir. Ambalajlı su listesine www.cevresagligi.saglik.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

9-Damacanalardan su almak için kullanılan pompalar, 15 günde bir % 1 lik klorlu su içerisinde 30 dakika bekletilmeli ve içerisinden % 1 lik klor solüsyonu geçirilmelidir.

10-Su kesintisi, arıza, açıkta su satılması gibi hususlar belediyelerin ilgili birimlerine iletilmelidir.

  • su-banner5.jpg