T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü

Kayseri Sağlık Müdürlüğü'nde Eğitimler Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi: 20/12/2018

Sağlık Bakanlığımız acil sağlık hizmetini bölgeler bazında organize etmiştir. Acil sağlık hizmeti açısından KAYSERİ, NİĞDE ve NEVŞEHİR 11. Bölge olup, KAYSERİ 11. Bölgenin koordinatör ili olarak görevlendirilmiştir. Bakanlığımızın vermiş olduğu görev nedeniyle koordinatör il olarak hem kendi ilimizde hem de Niğde ve Nevşehir illerinde görev yapan 112 personelinin İLYAD  (Yetişkin İleri Kardiyak Yaşam Desteği) eğitimlerini planlayıp gerçekleştirmekteyiz. Planlama ve eğitimler Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağlı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından organize edilmektedir. 

Bu gün katılmış olduğumuz eğitim 2018 yılı içinde düzenlenen 10. Eğitimdir. 18 Aralık 2018 tarihinde başlamış olup eğitim süresi 4 gündür. Eğitime Kayseri , Niğde ve Nevşehir’ den toplam 18  acil sağlık çalışanı katılmıştır. Katılımcılardan  5’i doktor, 6’sı,Paramedik,5’i Att , 1’i Hemşire ve 1’i  Sağlık Memurudur.

20.11.2018 tarihinde simülasyon maketi üzerinde Eğitmen Dr. Fatma GÜNDOĞAN rehberliğinde yapılan eğitimi  İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan, Başkan Yardımcısı Dr. Deniz Güney, Uzman Ali Altun, ilimiz yerel ve ulusal basın temsilcileri yerinde izlemişlerdir.

Senaryo gereği bayılma olarak bildirilen bir hastanın  112 acil çağrı aranmasından sonra yaşanılan süreç, hastaya ulaşım sonrası 112 acil sağlık ekiplerinin hastayı değerlendirmesi, kalbi durmuş olan hastaya müdahale ve yapılan kalp masajı ve müdahale  işlemi ve hastaneye nakil aşamaları canlandırılmıştır.

            Eğitimin ardından açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, "İleri yaşam desteği eğitimimizin  bugün uygulama eğitiminin son günü, yarın teorik ve pratik değerlendirme yapılacak ve katılımcılara belgeleri takdim edilecektir . Burada çevre illerden katılan 112 acil sağlık hizmetleri personelimize Bakanlığımızın belirlemiş olduğu standartlar doğrultusunda eğitim verilmektedir. Bu eğitim, hayatımızda karşılaştığımız birçok olayda nasıl olması gerektiğini ara ara tekrarlayarak doğru uygulamayı devam ettirmek için önemlidir. Bu eğitimi burada vermekten Kayseri bölge olarak mutluyuz.

Bu bina Kayseri Bölge Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak hizmete girdi. Bu merkez, çevre illerimizden buraya eğitime gelen sağlıkçı arkadaşlarımızın hem konaklamalarını hem de eğitimlerini aynı bina içerisinde almalarını sağlamaktadır. Burada 4 adet salonumuz mevcuttur. Dolayısıyla burada çevre illerimizden gelen sağlıkçılarımıza yönelik bir hizmet oldu. O yönden de memnunuz. Eğitimlerde, doğru uygulama, hayata döndürme, inme, hipoglisemi, donma ve elektrik çarpması gibi acil olan tüm uygulamalar burada 4 gün süren eğitim şeklinde verilmektedir. Yine Gördüğünüz gibi çevre illerden katılan arkadaşlarımız mevcut. Daha önce düzenlenen eğitimlerde arkadaşlarımız kalacak yer sıkıntısı yaşamakta, Niğde’den ya da Nevşehir’den her gün gidiş geliş yapmaktaydılar. Kasım ayında hizmete giren Bölge Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezimizde hem konaklama hem aynı bina içinde bulunan salonlarsa eğitim alma imkanına kavuştular. Bu da Eğitimin verimini beraberinde getirdi" ifadelerini kullandı.

İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan da, "Bakanlığımızın acil sağlık hizmetlerinin organizasyonunda bölge uygulaması vardır. Bu bölge uygulamasında Nevşehir, Niğde, Kayseri 11. Bölge olarak geçmektedir ve Kayseri 11. Bölge koordinatör il olarak görev yapmaktadır. Acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personellerimizin eğitiminin organizasyonunu yerine getirme sorumluluğu da ilimizdedir. 34 eğitmenimizin 8 tanesi bu haftaki eğitimde görev almıştır. Eğitimler sahada karşılaşılan durumlara göre son bilgiler ışığında verilmektedir. Ayrıca tekrarlayan eğitimlerle arkadaşlarımızın bilgilerini canlı tutmaya çalışmaktayız" şeklinde konuştu.

Niğde'den eğitime katılan Hemşire Fikri Arslan da, kendilerine bu imkanı sunan İl Sağlık Müdürlüğüne teşekkür ederek, "Kayseri bölgede eğitim alıyoruz. Biz kursiyerler için bu eğitim birimini hazırlamaları konusunda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Konaklamayı ve eğitimi aynı bina içerisinde yapıyoruz. Daha önce eğitim ayrı yerde, konaklama ayrı yerde oluyordu. Bu yüzden kursiyerler olarak hem konaklamada hem ulaşımda  zorluk çekiyorduk. Şimdi çok güzel bir ortam hazırlandı. Özellikle Müdürümüze bize sağladığı imkanlar için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  • ae556a25-ce17-4eca-8dc5-6200619182ba.jpg
  • fd287ba4-2f7a-432e-9056-2b681c7032aa.jpg
  • 315d5a7a-0cd5-44e9-bd92-bb82c1a3dbc4.jpg
  • 1a1b0150-997e-42ef-9067-a222f27601b7.jpg